Instytut » Absolwenci » sylwetka absolwenta kierunku Filozofia /studia II stopnia/
Filozofia II stopień – dwuletnie studia magisterskie
Sylwetka absolwenta
Studia drugiego stopnia na kierunku filozofia są kontynuacją i dopełnieniem studiów licencjackich, przede wszystkim dla absolwentów studiów filozoficznych pierwszego stopnia, ale także dla absolwentów innych kierunków zakończonych licencjatem.
Absolwent studiów drugiego stopnia posiada rozbudowaną i pogłębioną wiedzę oraz umiejętności w zakresie podstaw wykształcenia filozoficznego. Stanowią one rozwinięcie kompetencji uzyskanych w toku studiów licencjackich. Potrafi interpretować dziejowe idee filozoficzne we współczesnym kontekście kulturowym. Umie charakteryzować współczesne problemy filozofii korzystając z wiedzy w zakresie historii filozofii, logiki, ontologii (metafizyki), epistemologii, etyki i estetyki. Jest zaznajomiony z rezultatami badawczymi innych subdyscyplin filozoficznych i dziedzin nauki spokrewnionych przedmiotowo z refleksją filozoficzną. Wykazuje dobrą orientację w tradycji filozoficznej, zna wiodące koncepcje, nurty i stanowiska, potrafi interpretować ich problematykę w kontekście wybranych zagadnień szczegółowych.
Kompetencje społeczne absolwenta zawierają się w ponadstandardowej zdolności twórczego i krytycznego myślenia oraz umiejętnościach formułowania, przedstawiania i uzasadniania własnych poglądów. Rozległa wiedza o człowieku, społeczeństwie i kulturze umożliwia mu osobistą diagnozę kondycji jednostki ludzkiej w wymiarze moralnym, religijnym i światopoglądowym. Umiejętność integrowania wiedzy z różnych dyscyplin humanistycznych pozwala absolwentowi na stosowanie jej w różnych sytuacjach interpersonalnych i społecznych. Absolwent potrafi dobierać i formułować odpowiednie strategie argumentacyjne oraz konstruować wielostronne odpowiedzi na krytykę. Posiada też pogłębioną wiedzę o założeniach aksjologicznych konstytuujących struktury, interakcje i instytucje społeczne oraz o źródłach norm, ich naturze, zmianach i drogach wpływania na ludzkie zachowania.
Absolwent opanowuje metody interpretacji tekstu filozoficznego oraz umiejętność rozumienia i tłumaczenia tekstów obcojęzycznych. Jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich), pracy badawczej w zakresie filozofii, pracy w zawodach, wymagających kompetencji krytycznych, interpretacyjnych i argumentacyjnych.
Charakterystyka kierunku
Przyjęty program studiów zawodowych Filozofia studia drugiego stopnia (studia magisterskie) zapewnia uzyskanie podstaw wszechstronnej wiedzy z zakresu kanonu nauk filozoficznych Jest ona uzupełniona kompendium wiedzy ogólnohumanistycznej oraz wzbogacona przedmiotami specjalizacyjnymi. Zdobyta wiedza humanistyczna i społeczna pozwala absolwentowi nie tylko orientować się w problematyce filozoficznej, ale także rozumieć współczesny świat i zachodzące w nim przemiany cywilizacyjne. Daje umiejętności w całościowym ujmowaniu zjawisk kulturowych, w ich warstwach społecznych politycznych, ekonomicznych, artystycznych i obyczajowych. Ukończenie studiów zapewnia też wiedzę o charakterze operacyjnym, niezbędną do takich form aktywności intelektualnych, jak sztuka argumentowania, prowadzenie dialogu czy kształtowanie postaw światopoglądowych.