Nauka » Zeszyty Naukowe » Filozofia » warunki publikacji
Redakcja przyjmuje artykuły przez cały rok kalendarzowy. Proces redakcyjny nad kolejnym tomem rozpoczyna się w czerwcu a czasopismo ukazuje się w grudniu każdego roku.
Prosimy autorów artykułów o dostosowanie się do zasad przygotowania tekstu obowiązujących w Wydawnictwie Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (>>>). Przykłady stosowania ich najłatwiej znaleźć w „Pracach Naukowych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Filozofia” (>>>).
Oczekujemy, aby aby teksty spełniały elementarne warunki wymagań nauki: treściowe i formalne. Pierwsza grupa to merytoryczna wartość tekstu: znaczenie i aktualność analizowanego problemu, przejrzystość metodologiczna, korespondencja z bieżącym stanem badań. Drugą stanowią formalne wymagania redakcji tekstu.
Podzielamy przekonanie o rzetelności jako jednej z podstawowych wartości pracy naukowej. Łamaniem jej są przypadki tzw. ghostwriting oraz guest authorship (honorary authorship). Pierwszy polega na wniesieniu przez kogoś istotnego wkładu w powstanie pracy, ale bez wymienienia go wśród autorów ani bez podkreślenia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji). Z drugim zdarzeniem mamy do czynienia, gdy ktoś nie brał udziału w powstaniu pracy lub jego rola była znikoma, a pomimo to jest wymieniony jako autor/współautor publikacji.
Aby chociaż częściowo przeciwdziałać tym sytuacjom, autor/autorzy artykułu zobowiązani są do złożenia odpowiednich deklaracji: oświadczenia o oryginalności artykułu, o określeniu wkładu poszczególnych osób w jego powstanie (wraz z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. scharakteryzowania ich roli w powstaniu artykułu). Główną odpowiedzialność ponosi autor zgłaszający pracę. Zob. pliki do pobrania (>>>).
Prosimy także o określenie źródeł finansowania artykułu (gdy powstał dzięki uzyskanemu grantowi lub innej formie pomocy), zdefiniowanie funkcji różnych organizacji naukowych w jego powstanie (instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów). Informacje te nie będą rozpowszechniane i nie wpłyną na decyzję o publikacji tekstu.
Redakcja ostrzega, że wszelkie przejawy nierzetelności naukowej (zwłaszcza łamania i naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce) będą dokumentowane, demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucji zatrudniających autorów, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia edytorów naukowych itp.).