Dydaktyka » Kierunki studiów » Filozofia /studia I stopnia/
Filozofia
studia stacjonarne pierwszego stopnia
Specjalności: (wybór specjalności po 2 semestrze)
-
Filozofia teoretyczna
-
Filozofia z komunikacją społeczną
Motto:
Non ridere, non lugere, neque detestari, sed intelligere
(Nie śmiać się, nie płakać, nie przeklinać, lecz rozumieć)
Baruch Spinoza
Studia filozoficzne mają charakter elitarny i nobilitujący, albowiem są najstarszym kierunkiem kształcenia, a filozofia jest jedyną dyscypliną naukową zdolną do refleksji zarówno nad innymi dyscyplinami, jak i nad samą sobą. A to oznacza dojrzałość, mądrość i przenikliwość.
Absolwenci filozofii znajdują zatrudnienie w środkach masowego przekazu, w wydawnictwach, w urzędach państwowych, w organizacjach politycznych, w instytucjach samorządowych, w reklamie i w public relations, w wielkich korporacjach. Absolwenci tego kierunku są niezbędni wszędzie tam, gdzie rozwiązuje się problemy na zasadzie „burzy mózgów", bo studia filozoficzne dają pogłębioną znajomość szeroko rozumianej logiki, obejmującą sztukę prowadzenia sporów, ponadprzeciętną świadomość językową, elastyczność myślenia i metodologię rozwiązywania problemów.
Przyjęty program kierunku studiów Filozofia pierwszego stopnia zapewnia uzyskanie wszechstronnej wiedzy z zakresu nauk filozoficznych. Specjalistyczna wiedza filozoficzna, którą uzyskuje student, jest osadzona i skorelowana z wiedzą ogólnohumanistyczną zdobywaną dzięki przedmiotom specjalizacyjnym oraz przedmiotom do wyboru, które reprezentują różne dyscypliny humanistyki. Filozoficzne i zarazem ogólnohumanistyczne wykształcenie z obszaru nauk humanistycznych jest uzupełnione odpowiednim komponentem wiedzy z zakresu nauk społecznych - stosownie do treści kierunkowych efektów kształcenia obowiązujących na kierunku Filozofia. Zdobyta wiedza z zakresu humanistyki i nauk społecznych pozwala absolwentowi nie tylko orientować się w problematyce filozoficznej, ale także rozumieć współczesny świat, zachodzące w nim przemiany cywilizacyjne oraz całościowo ujmować zjawiska kulturowe w ich warstwie politycznej, ekonomicznej, artystycznej, obyczajowej i społecznej.
Realizacja efektów kształcenia, przewidzianych programem studiów, przygotowuje absolwenta studiów filozoficznych pierwszego stopnia do radzenia sobie na trudnym współczesnym rynku pracy. Absolwent uzyskuje, oprócz wykształcenia obejmującego historię filozofii i tradycyjną problematykę filozoficzną, podstawy wiedzy z obszaru nauk społecznych oraz z podstaw poszczególnych dziedzin kultury: języka, sztuki, religii, polityki, nauki, a także umiejętności i kompetencje z zakresu komunikacji społecznej, które pozwalają na aktywność zawodową w różnych dziedzinach życia społecznego, kulturowego i politycznego.
Ukończenie studiów filozoficznych pierwszego stopnia dostarcza wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych dla takich form aktywności intelektualnych, jak sztuka argumentowania, prowadzenie dialogu czy kształtowanie postaw światopoglądowych. Student zdobywa także umiejętności pozwalające na samodzielne zarządzanie procesami akumulacji wiedzy.
W oparciu o uzyskaną wiedzę i zdobyte umiejętności absolwent kierunku Filozofia potrafi interpretować idee filozoficzne w ich kontekście historycznym oraz odnosić je do współczesnych ram kulturowych - potrafi rozpoznawać współczesne problemy filozofii korzystając z tradycyjnych subdyscyplin filozofii: historii filozofii, logiki, ontologii, epistemologii, etyki i estetyki. Absolwent orientuje się w tradycji filozoficznej: zna jej najważniejsze koncepcje, nurty i stanowiska. Potrafi interpretować jej podstawową problematykę odnosząc ją do wybranych zagadnień szczegółowych.
Absolwent ma opanowane podstawy interpretacji tekstu filozoficznego, posiada umiejętność rozumienia obcojęzycznych tekstów filozoficznych oraz posiada podstawy metodologiczne do pracy badawczej w zakresie filozofii lub w zawodach wymagających kompetencji krytycznych, interpretacyjnych i argumentacyjnych. Jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia (magisterskich), które może kontynuować w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie lub w innych uczelniach posiadających odpowiednie po temu uprawnienia.
Kompetencje społeczne absolwenta studiów filozoficznych są zogniskowane na zdolnościach twórczego i krytycznego myślenia oraz na umiejętnym formułowaniu i uzasadnianiu własnych poglądów. Zdobyta wiedza o człowieku i jego społeczno-kulturowym otoczeniu umożliwia absolwentowi dokonywanie analiz kondycji jednostki ludzkiej w wymiarze moralnym, religijnym i światopoglądowym. Wiedza i umiejętności przyswojone z różnych dyscyplin naukowych pozwalają absolwentowi na stosowanie ich w konkretnych sytuacjach interpersonalnych i społecznych - absolwent studiów filozoficznych potrafi bowiem budować odpowiednie strategie argumentacyjne oraz formułować przekonywające odpowiedzi na krytykę. Posiada także wiedzę o założeniach aksjologicznych konstytuujących struktury i zachowania społeczne, orientuje się w naturze norm społecznych i drogach wpływania na ludzkie zachowania.
Treści nauczania przygotowywane w programie studiów zapewniają osiągnięcie efektów kształcenia wymaganych przez interesariuszy zewnętrznych.
Podana wyżej charakterystyka absolwenta jest szczegółowo ujęta w osiąganych w procesie dydaktycznym kierunkowych efektach kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.
Absolwent specjalności "Teoretycznej" posiada pogłębioną wiedzę oraz umiejętności w zakresie klasycznych i współczesnych koncepcji filozoficznych. Jest zdolny do analizy idei filozoficznych leżących u podstaw procesów kulturowych i społecznych, do korzystania z wiedzy filozoficznej w konkretnych sytuacjach problemowych oraz do refleksji humanistycznej w różnorodnych typach interakcji społecznych.
Absolwent specjalności "Komunikacja społeczna" posiada wiedzę oraz umiejętności w zakresie standardowych technik komunikacji oraz procesów dystrybucji, transmisji i alokacji zasobów informacyjnych. Stosuje dostępne narzędzia komunikacyjne i możliwości technologiczne w procesach kulturowych i społecznych. Identyfikuje związki pomiędzy współczesnymi ideami filozoficznymi a transformacjami przestrzeni informacyjnej.
Czas trwania studiów : 6 semestrów